debiutancka EP-ka SHAME ON YOU już w sklepach!

„Kill All The Comics” – debiutancka EPka warszawskiej grupy Shame On You to najnowsza premiera Ampersand. Wydawnictwo zawiera materiał zarejestrowany w studio Macieja Cieślaka ze Ścianki a także dwa teledyski. Cztery utwory z tej debiutanckiej EPki  to unikalna fuzja nowej fali, no-wave i noise-u naznaczona piętnem szczególnej wrażliwości trójki muzyków: Magdy Staroszczyk, Michała Sufina i Patryka Mogilnickiego. „Kill All The Comics” to zapowiedź pełnowymiarowego albumu grupy zapowiadany na pierwszą połowę 2010 roku.

SHAME ON YOU to nowa nazwa na muzycznej scenie, jednak członkowie grupy od lat znani są  także z innych projektów artystycznych. Patryk jest cenionym rysownikiem (tworzy komiksy, ilustracje, projektuje okładki płyt i książek), Michał i Magda współtworzą teatr improwizowany, Michał ma także na koncie wydaną przez „Czarne” powieść ‘Warszawskie wersety”. 
Połączyła ich jednak muzyka. Patryk grał wcześniej w poznańskim noise’owym  zespole DISCRETE, ktory wydał własnym sumptem kilka kaset i występował na jednej scenie wspólnie z kultowymi grupami amerykańskiego undergroundu – GUZZARD czy CHOKEBORE („CHOKEBORE supportowali w Stanach NIRVANE a my gowniarze z liceum supportowalismy ich w Polsce” – wspomina Patryk ). Mogilnicki udzielał się także w grupie JOCHEN, z którą  występował m.in. na koncertach z KRISTEN. Grał też na perkusji na albumie BLIMP „Pressure:Pleasure”. Dla BLIMP i KRISTEN, Patryk projektował też okładki. Swoich sił z różnymi grupami próbowali też Michał i Magda, urodzeni warszawiacy.  Z Patrykiem, który po przeprowadzce z Poznania do Warszawy, szukał chętnych do grania,  spotkali się przypadkowo:
„Moja nadzieja na znalezienie sensownych ludzi z miesiąca na miesiąc słabła. Michał usłyszał jednak przez wspólnych znajomych, że podobno szukam kogoś do  zespołu i chciał spróbować –  a ja sprawdzałem wszystkich ktorzy chca zagrać. Przyszedl ze swoją dziewczyną, która chwyciła za bas i  już od tej pierwszej próby można było wyczuć, że coś z tego będzie” – wspomina Mogilnicki.
EP-ka „Kill All The Comics” to nie tyle podsumowanie blisko trzech lat wspólnego grania, co pierwszy rozdział ich twórczości. Surowy, prosty piosenkowy przekaz.  Wkrótce SHAME ON YOU chcą jednak zacząć nagrywanie pełnego albumu. Piosenki na długogrającą płytę są już gotowe, o czym można przekonać się na koncertach. W opinii Patryka EP-ka to jednak idealny format dla debiutantów: 
„Łatwiej przesłuchać z uwagą cztery piosenki, nieznanego zespołu  niż cały album. Uwielbiam EP-ki – często są one ciekawsze od długogrających płyt, tworzą jakiś fajny koncept, zazwyczaj mają też walor kolekcjonerski – osobny oryginalny artwork i rarytasowe piosenki. Podobnie jest u nas – dwa kawałki z EPki nie pojawią się nigdzie indziej. Na płycie znalazły sie tez dwa klipy wyreżyserowane przez naszych kolegów. Całość ma swoja dramaturgie. Jest krótka, ale zwarta i treściwa”.


Swój płytowy debiut SHAME ON YOU nagrywali w studio Macieja Cieślaka. Nieprzypadkowo. Zależało im na współpracy z liderem Ścianki, bo – jak mówi Patryk –  „to człowiek, który nie boi się eksperymentować.” Warszawiacy , podkreślają jednak, że brzmienie EPki to z jednej strony efekt pracy Cieślaka, przede wszystkim jednak spełnienie wizji i koncepcji zespołu.
“Maciej miał oczywiście swoje odczucia i pomysły dotyczące poszczególnych kawałków, i z niektórych jego podpowiedzi skorzystaliśmy a z innych nie. Miałem wyrażną wizje jak nasze utwory  powinny zabrzmieć. Maciek  pomógł nam tę wizję urzeczywistnic, jest świetnym realizatorem, ciekawie rozmieszcza mikrofony, nie boi sie nowości, ale brzmienie końcowe zlożone z tych elementów to juz wizja zespołu “
Przed nagrywaniem “Kill All The Comics” SHAME ON YOU wyraźnie zastrzegli, ze nie chcą korzystać z instrumentalnych umiejętności Cieślaka – wszystkie partie nagrali samodzielnie, bo jak mówią: “chcieliśmy by EPka była surowa, całkowicie nasza, bez upiększaczy.”
Kill All The Comics” rzeczywiście poraża szorstkim, intensywnym brzmieniem. To muzyka gwałtowna, głośna, niepokojąca, jednak nie pozbawiona piosenkowego uroku i mrocznego liryzmu.  The Cure, Bauhaus, The Birthday Party, Siouxie, X-Mal Deutschland, Fugazi, Jawbox, Jesus Lizard, Tar, Girls Against Boys, Rein Sanction, U.S Maple, Tortoise, Stereolab, The National, Blonde Redhead, Arcade Fire, Xiu Xiu – tych wykonawców wymieniają SHAME ON YOU pytani o swoje fascynacje. Listę inspiracji zespołu można by jednak rozszerzać w nieskończoność. Nie ograniczają się one tylko do muzyki.
  “KILL ALL THE COMICS” promują dwa świetne teledyski do utworów: „GUN”  (autorstwa Krzyśka Dziubaka) i “TIGER” (w reżyserii Konrada Smoleńskiego) Równie ważna dla członków zespołu jest warstwa edytorska (okładkę projektował Mogilnicki) i zdjęcia zespołu (także autorstwa Patryka). Literackie fascynacje zdradza zaś drugi na płycie utwór “Tiger” – ich porywająca interpretacja wiersza Williama Blake’a.
SHAME ON YOU mają nieograniczone ambicje i niezwykły artystyczny potencjał. Już teraz zapowiadają, że album – planowany za kilka miesięcy, może przynieść znaczące zmiany w brzmieniu i formule muzykowania. Początkiem każdej kreacji SHAME ON YOU nie jest rynkowa kalkulacja czy stylistyczne wprawki, lecz miedzyludzka energia.
“To jest moje hobby, wiem co lubie. nie wyobrazam sobie, że mógłbym grać  coś, do czego nie mam przekonania, z ludźmi, z którymi się nie rozumiem. To ma być przyjemność, a nie męczarnia. Jeśli ktoś robi coś fajnego i czuje, że móglby nam coś zaproponować i zagrać z SHAME ON YOU  jestem otwarty na propozycje – mówi Patryk. I nie ma znaczenia czy to może byc druga gitara, drugi bas, klawisze, jeszcze jeden wokal. Kluczem do właśćiwego funkcjonowania i rozwoju zespołu jest dobór odpowiednich ludzi. To podstawa dzięki, której można zrobić wszystko“. 
SHAME ON YOU dzięki cierpliwości i konsekwencji powoli wcielają w życie swą bezkompormisową i fascynującą wizję. Dlatego ich debiutu nie wolno przegapić.

Reklamy

Witamy na stronach bloga Ampersand Records.

Artyści

Twilite
Bad Light District
Hatifnats
Shame On You
George Dorn Screams
Drivealone
Tempfolder
Bartek Maik
Nathalie and The Loners
Popf

Trasy koncertowe


Bieżące wydawnictwa

Oto nasze ostatnie wydawnictwa. Pełną listę albumów wydanych przez Ampersand Records znajdziesz w zakłace Katalog.

Indigo Tree

"Lullabies of Love and Death" (d15)

Hatifnats

"Before It Is Too Late" (d14)

Bad Light District

"Simplifications" (d13)

NP

"Napszykłat" (d12)

George Dorn Screams

"O'Malley's Bar" (d11)

Drivealone

"Thrity Heart Attacks A Day" (d10)

Tempfolder

"Empty Bottles and The Dolphins" (d09)

Archiwum

Blimp
Silver Rocket
Ścianka
Kristen
Indigo Tree
Napszykłat
Reklamy

%d blogerów lubi to: